Video från Telia Connect2Business: Använd digitala ekosystem till att lösa problem

Använd digitala ekosystem till att tillsammans hitta verkliga lösningar på problem istället för att hålla på med trams! Det var ungefär budskapet som Laila Pawlak från SingularityU Nordic förmedlade på Telia Connect2Business. Något som också var temat för årets upplaga av evenemanget.

Annelie Gullström, chef på AMF Fastigheter, berättade om fastighetsbolagets nya produkt the lobbyett slags pop up-store. Hon visade också en förenklad modell för vad som driver på förändringstakten.

Telias strategichef Magnus Leonhardt gav bra råd hur man ska driva innovation på stora företag. Det gäller att skala bort saker som budget, stor projektorganisation och business case. Testa idéer istället!

Mats Ekström, CIO / CDO på region Skåne, berättade om hur regionen jobbar med ehälsa där en app just har lanserats.

Glöm inte att prenumerera på Konstantins B2B-nyheter via mail!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s